Tuomarit / Judges

Lauantai 18.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 3, 4, 5, 10

Sunnuntai 19.7. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 6, 7, 8, 9


Lauantai 18.7.

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Ricky Lochs-Romans, Alankomaat
itäeuroopanpaimenkoira, pieni amerikanpaimenkoira, tsekinpaimenkoira Eeva Resko
welsh corgit Horst Kliebenstein, Saksa
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australianpaimenkoira, komondor, pulit, pumi, pyreneittenpaimenkoirat, schapendoes, schipperke Maija Mäkinen
australiankelpie, beaucenpaimenkoira, belgianpaimenkoirat, bouvier, brienpaimenkoira, saksanpaimenkoirat, serra de airesinpaimenkoira, sileäkarvainen collie Marianne Holm
hollanninpaimenkoirat, shetlanninlammaskoira Rob Douma, Alankomaat
bergamasco, ceskoslovensky vlcak, karpaattienkoira, kuvasz, lancashirenkarjakoira, mallorcanpaimenkoira, romanianpaimenkoira, saarloos wolfhond Tarmo Viirtelä
bordercollie, kroatianpaimenkoira, partacollie, pitkäkarvainen collie Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Tuire Okkola

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Horst Kliebenstein, Saksa
airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, japaninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, sealyhaminterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, tenterfieldinterrieri Eeva Resko
jackrussellinterrieri, vehnäterrieri Horst Kliebenstein, Saksa
borderterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, lakelandinterrieri Juha Palosaari
yorkshirenterrieri Leif Lehmann Jörgensen, Tanska
kerrynterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Maija Mäkinen
skotlanninterrieri, skyenterrieri Ricky Lochs-Romans, Alankomaat
australianterrieri, bedlingtoninterrieri, dandiedinmontinterrieri, manchesterinterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, saksanmetsästysterrieri, staffordshirenbullterrieri, walesinterrieri Tarmo Viirtelä
muut Wim Wellens, Alankomaat

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Leif Lehmann Jörgensen, Tanska
kaikki rodut Ricky Lochs-Romans, Alankomaat

Ryhmä 5
Varalla kaikille ryhmä 5 roduille Maija Mäkinen
amerikanakita, buhund, hälleforsinkoira, jakutianlaika, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, meksikonkarvatonkoirat, shikokunkoira, taiwaninkoira, thai ridgeback, thaimaanpystykorva Eeva Resko
japaninpystykorva, portugalinpodengot, volpino italiano Horst Kliebenstein, Saksa
lunnikoira, ruotsinlapinkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira Jens Myrman, Ruotsi
dansk spids, etnankoira, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Leif Lehmann Jörgensen, Tanska
eurasier, islanninlammaskoira, jämtlanninpystykorva, länsisiperianlaika Maija Mäkinen
kanarianpodenco, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira Marianne Holm
basenji, shiba Ricky Lochs-Romans, Alankomaats
ibizanpodencot, itäsiperianlaika, samojedinkoira, siperianhusky, venäläis-eurooppalainen laika Rob Douma, Alankomaat
hokkaidonkoira, perunkarvatonkoirat Tarmo Viirtelä
akita, alaskanmalamuutti, american eskimo dog, grönlanninkoira, karjalankarhukoira, lapinporokoira, pohjanpystykorva, suomenlapinkoira, suomenpystykorva Tuire Okkola
chow chow, faaraokoira, harmaa norjanhirvikoira, länsigöötanmaanpystykorva, musta norjanhirvikoira Zorica Blomqvist, Ruotsi

Ryhmä 10
Varalla kaikille ryhmä 10 roduille Zorica Blomqvist, Ruotsi
kaikki rodut Jens Myrman, Ruotsi

Junior Handler Juha Palosaari

Ryhmäkilpailut
1 Tuire Okkola
3 Wim Wellens
4 Ricky Lochs-Romans
5 Leif Lehmann Jörgensen
10 Jens Myrman
Paras veteraani Horst Kliebenstein
Paras kasvattajaryhmä Rob Douma

Sunnuntai 19.7

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Jens Myrman, Ruotsi
bullmastiffi, tanskandoggit Horst Kliebenstein, Saksa
aidi, alentejonkoira, apinapinseri, estrelanvuoristokoirat, kanariandoggi, kangalinkoira, karstinpaimenkoira, kääpiöpinseri, mallorcandoggi, tornjak, tosa, uruguayncimarron Juha Palosaari
kääpiösnautserit, pyreneittenkoira, snautserit, suursnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira Leif Lehmann Jörgensen, Tanska
pinseri, tiibetinmastiffi Maija Mäkinen
bernhardinkoirat, bokseri, broholminkoira, bukovinankoira, landseer, sao miguelinfila, sarplaninac, shar pei, venäjänmustaterrieri Marianne Holm
berninpaimenkoira, dobermanni Rob Douma, Alankomaat
appenzellinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, mastiffi, pyreneittenmastiffi, rottweiler Tuire Okkola
bordeauxindoggi Zorica Blomqvist, Ruotsi
muut Jens Myrman, Ruotsi

Ryhmä 6
Varalla kaikille (ei suomenajokoira) ryhmä 6 roduille Horst Kliebenstein, Saksa
bretagnenbassetti, englantilais-venäläinen ajokoira, maremmanajokoira, petit basset griffon vendéen Eeva Resko
basset hound, dalmatiankoira, grand basset griffon vendéen, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira Horst Kliebenstein, Saksa
suomenajokoira Marja Talvitie
rhodesiankoira Rob Douma, Alankomaat
muut Pia Itkonen

Ryhmä 7
Varalla kaikille ryhmä 7 roduille Marja Talvitie
karkeakarvainen saksanseisoja Horst Kliebenstein, Saksa
englanninsetteri, gordoninsetteri, saint-usugenspanieli, sininenpicardienspanieli, spinone, stabijhoun, tsekinseisoja, unkarinvizslat, vanhatanskankanakoira, weimarinseisojat,  villakoirapointteri Marja Talvitie
punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri Ricky Lochs-Romans, Alankomaat
muut Tuire Okkola

Ryhmä 8
Varalla kaikille ryhmä 8 roduille Rob Douma, Alankomaat
irlanninvesispanieli, lagotto romagnolo Eeva Resko
amerikanvesispanieli, barbet, chesapeakelahdennoutaja, englanninspringerspanieli, portugalinvesikoira Juha Palosaari
espanjanvesikoira Maija Mäkinen
friisinvesikoira, walesinspringerspanieli Marja Talvitie
clumberinspanieli, kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja, novascotiannoutaja, sileäkarvainen noutaja, sussexinspanieli, venäjänspanieli, viiriäiskoira Pia Itkonen
fieldspanieli Ricky Lochs-Romans, Alankomaat
kooikerhondje Rob Douma, Alankomaat
kultainennoutaja Tarmo Viirtelä
amerikancockerspanieli, cockerspanieli Wim Wellens, Alankomaat

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Ricky Loch-Romans, Alankomaat
lhasa apso, mopsi, shih tzu, tiibetinterrieri Eeva Resko
bolognese, kromfohrländer, löwchen, maltankoira, markiesje, venäjäntoyt Juha Palosaari
papillon Leif Lehmann Jörgensen, Tanska
bichon frisé, bostoninterrieri Maija Mäkinen
griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon, venäjänbolonka Marja Talvitie
kiinanharjakoira, lyhytkarvainen chihuahua Ricky Lochs-Romans, Alankomaat
kiinanpalatsikoira, tiibetinspanieli Rob Douma, Alankomaat
havannankoira, japanese chin, kingcharlesinspanieli, phalène, pitkäkarvainen chihuahua Tarmo Viirtelä
ranskanbulldoggi Tuire Okkola
cavalier kingcharlesinspanieli Wim Wellens, Alankomaat
coton de tuléar, prahanrottakoira, villakoirat Zorica Blomqvist, Ruotsi

Ryhmäkilpailut
2 Jens Myrman
6 Pia Itkonen
7 Marja Talvitie
8 Pia Itkonen
9 Wim Wellens
Paras veteraani Ricky Lochs-Romans
Paras kasvattajaryhmä Jens Myrman
Best in Show Horst Kliebenstein